Kliniken > Mottagningar > Västra Götaland > ICA Kvantum Trollhättan

Vaccination ICA Kvantum Trollhättan

I mitten av april öppnar Min Doktors nya vaccinationsmottagning i Trollhättan!

På mottagningen kommer våra erfarna sjuksköterskor att hjälpa dig med vaccination mot sjukdomar som TBE, bältros, vattkoppor och hepatit A och B.

Du hittar oss inne på Apotek Hjärtat vid ICA Kvantum Jätten i Trollhättan. Närmaste busshållplats ligger cirka 2 minuters gångavstånd bort och för dig som kommer med bil finns parkering i direkt anslutning.

Att tänka på inför ditt besök

Vaccination av barn

Våra erfarna sjuksköterskor har som mål att såväl vuxna som barn ska känna sig trygga i samband med vaccinationen. Viktigt att känna till att minst en vårdnadshavare behöver följa med och legitimera sig.

Legitimation

Glöm inte att ta med legitimation (körkort, pass eller annan id-handling) när du besöker oss.

Klädsel vid vaccination

Bär gärna kortärmat eller annan klädsel som gör det enkelt att ge vaccin i överarmen.

Vaccination vid blodförtunnande behandling

Om du behandlas med blodförtunnande läkemedel och ska vaccineras, finns det ett par saker som är viktiga att tänka på.

Hälsodeklaration

När du ska vaccinera dig får du fylla i en hälsodeklaration. Gör det gärna redan vid bokningen – då blir besöket smidigare.

Detta kan du få hjälp med hos oss på ICA Kvantum Trollhättan

Vaccinationer
VuxenBarn
Bältros (Från 65 år; Shingrix)2499 krGes ej
Bältros (Shingrix)2630 krGes ej
Hepatit A570 kr470 kr
Hepatit A+B
720 kr550 kr
Hepatit B520 kr450 kr
Kolera (Dukoral)495 kr495 kr
Pneumokocker (Prevenar 20)1120 kr1120 kr
RS-virus (60+ och gravida)2150 krGes ej
Stelkramp, difteri, kikhosta550 kr550 kr
TBE (ges från 1 år)470 kr430 kr
Vattkoppor880 kr880 kr

Priserna ovan avser per dos (vissa vacciner ges i flera doser).

*Vi ger 5% rabatt på vaccinationer från och med det år du fyller 65, samt 10% rabatt för eftergymnasiala studenter mot uppvisande av giltig studentlegitimation (Mecenatkort, Studentkortet och ISIC-kort).

Min Doktor, ICA Kvantum Trollhättan

Öppnar 2026-04-14

ICA Kvantum Trollhättan, Skogmansgatan 22, 461 41 Trollhättan

I nära anslutning till:

Apotek Hjärtat